•  
    

פעילות גופנית מותאמת (טיפולית)

ד"ר גיא מור

 

ההתעמלות הטיפולית, שבעבר הייתה נחלתם של ילדים מעטים, בעלי קשיים מאובחנים, או ילדים שהוגדרו כ"אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים", משנה כיוון ופונה כיום אל כלל הילדים.

לילדים המאובחנים כבעלי קושי בביצוע פעולות גופניות (מוטוריקה גסה או עדינה, חגורת כתפיים חלשה, קואורדינציה, וכיו"ב), קשיים בלמידה (קשב וריכוז,דיספרקסיה וכיו"ב) קשיים בתקשורת וביצירת קשרים חברתיים,(אי וויסות חושי,PDD),כשלכל אלו נילווה על פי רוב גם תפקוד לקוי מבחינה רגשית, ניתן כיום מענה נרחב באמצעות ההתעמלות המותאמת.  
 

מהי פעילות גופנית מותאמת ומה חשיבותה?

בעקבות גילויים חדשים בחקר המוח וההתפתחות, נולד המונח המקצועי "התעמלות מותאמת" שהינו תרגום מאנגלית של המושג: adapted physical education
מרגע הלידה, התפיסה שלנו מתפתחת על סמך שילובי תחושות. המוח מתרגם אותות חשמליים, המועברים אליו מהחושים (מגע, ראיה, שמיעה, ריח, טעם) - לתבניות בעלות משמעות.
עד גיל 7 המוח פועל  כ"מכונה לעיבוד תחושות", כלומר התפיסה שלנו מושפעת באופן ישיר מן החושים ופחות מן "המחשבה". במילים אחרות: התגובות הרצוניות של הילד מבוססות על תגובות שריריות ומוטוריות.
יתר על כן, היכולות העתידיות שלנו - בתחומים רבים, כמו קריאה, כתיבה, התנהגות ועוד, מבוססות על ההתפתחות שלנו בגיל צעיר.
ומכאן החשיבות הרבה של העיסוק בתחום לכלל הילדים.
 
פעילות גופנית, המותאמת ליכולות ולצרכים של הילד, נמצאה כדרך טיפולית יעילה ביותר, בעיקר בשל היותה תחום תפקוד עיקרי ומשמעותי ביותר בחיי הילדים. מכאן, שהכוונת הפעילות הגופנית ויישומה לאור עקרונות מתאימים, עשויה להביא לשיפור ניכר בהיבטים הבאים:
* הגופני –  חיזוק שרירים, סבולת לב ריאה, גמישות וטיפוח היציבה.
* המוטורי -  קואורדינציה, שיווי משקל, דיוק ושטף תנועתי.
* הרגשי – חיזוק הביטחון והדימוי העצמי, הגברת המוטיבציה וההתמודדות מול קשיים.
* ההתנהגותי – שיפור הריכוז והקשב, שליטה ובקרה עצמית, התמדה והשלמה של  מטלות.
* החברתי -  יצירת קשר והתנהגות חברתית נאותים.
* למידה – העשרת השפה, התמצאות במרחב, יכולת חישוב מספרים, זיכרון ותכנון בתנועה. 
 

באוקטגון אנו נותנים מענה במספר דרכים,המותאמות לכל ילד על פי צרכיו האישיים :
1. פעילות קבוצתית (עד 12 ילדים) המיועדת להביא לשיפור יכולות מגוונות דרך פעילות גופנית.             
2.פעילות קבוצתית מותאמת לילדים עם קשיים, בה מושם דגש על תרגול מיומנויות ספציפיות בהתאם לצרכים של הילדים, הן כקבוצה והן  כפרטים (הפעילות מתבצעת בקבוצות קטנות של 4 ילדים).
3. פעילות פרטנית: מותאמת לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים, שרמת תפקודם נמוכה, עד כדי קושי רב בפעילות המתבצעת במשותף עם אחרים.
4. ליווי התפתחותי לתינוקות: תינוקות עוברים דרך שלבי ההתפתחות השונים, לעיתים קיים מצב שתינוק לא עבר בכל "אבני הדרך" בצורה נכונה ומכאן נתקל בקושי.
באמצעות מפגשים פרטניים  של ליווי התפתחותי אנו יוצרים "תיקון" של אותו קושי על מנת לחסוך עיכובים עתידיים ולשפר את היכולות המוטוריות והסנסומוטוריות של התינוק .
 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים המלצה כלשהי.

octagon
octagon_top_03
octagon_top_03
רחוב המנוף 6 רחובות, טל:08-9366557
octagon_top_03  
octagon_top_03
 
 
octagon_top_03
 
 
octagon_top_03
octagon_top_04
 
 
powered by